Jak zaprojektować wizytówkę?

PORADNIK

Jak zaprojektować wizytówkę?

Nie wiesz jak i w czym zaprojektować wizytówkę? Chciałbyś dowiedzieć się jak przygotować poprawnie wizytówkę do druku? Po przeczytaniu tego artykułu wszystko stanie się dla Ciebie jasne, a na koniec darmowy szablon  wizytówki.

Co tu znajdziesz?

  • Wstęp
  • W jakim programie przygotować wizytówkę?
  • Jak przygotować wizytówkę do druku?
  • Projekt wizytówki w Adobe Illustrator
  • Projekt to nie wszystko
  • Darmowe szablony

Wizytówka kiedyś atrybut arystokracji, a dziś jeden z elementów marki. Element marki, który w czasach mediów społecznościowych, ogólnodostępnego internetu oraz smartfonów i wszędobylskiego „eco-friendly”  może wydawać się zbędnym dodatkiem dla marki.

No właśnie! Może – bo to czy wizytówka jako jeden z elementów identyfikacji wizualnej naszej marki jest nam potrzebna wszystko zależy od tego jakiego typu biznes prowadzimy. Dlatego zanim zdecydujemy się na projekt wizytówki warto zastanowić się nad tym na ile ona jest nam potrzebna. Nie ma potrzeby inwestować środków na produkcję wizytówek jeśli one ostatecznie nie przyniosą nam wymiernych korzyści czy to wizerunkowych czy też sprzedażowych. Jeśli jednak wizytówka jest nam potrzebna, a nie chcemy zlecać projektu graficznego do specjalisty i chcemy wykonać ją samodzielnie to warto jest zacząć od tego…

W jakim programie przygotować wizytówkę?

Wizytówkę najlepiej przygotować w programie do grafiki wektorowej, Można równie dobrze przygotować ją w programie do grafiki rastrowej, ale nie jest to najlepsza „droga”. Programy wektorowe w jakich możemy przygotować wizytówkę

Adobe Illustrator [Płatny]

Dostępny: Mac OS X, Windows, iPad
.
Popularne oprogramowanie do grafiki wektorowej jeśli nie chcesz jednorazowo zaprojektować tylko wizytówki to można zastanowić się nad wykupieniem subskrybcji Adobe. Cały pakiet Adobe kosztuje od 61,49 €/mies, a sam Adobe Illustrator od 24,59 /mies.

Wypróbuj program

Inkscape [Darmowy]

Dostępny: Mac OS X, Windows, Linux

Jeden z najbardziej popularnych programów do grafiki wektorowej rozpowszechniany na licencji GNU GPL

Pobierz program

Vectr [Darmowy]

Dostępny: Dowolna przeglądarka, Mac OS X, Windows

Program ten testowałem z poziomu przeglądarki i na pewno jest to jakaś alternatywa dla wszystkich tych programów, które trzeba instalować na swoich urządzeniach.

Pobierz / Otwórz program

Jak zaprojektować wizytówkę
w Adobe Illustrator

Sam korzystam z programu Adobe Illustrator dlatego na przykładzie tego programu pokażę Tobie w kilku krokach jak utworzyć dokument, który potem będziemy mogli wydrukować w drukarni jako wizytówkę.

Krok 1

Otwieramy Adobe Illustrator i tworzymy nowy dokument wybierając Plik > Nowy

Krok 2

Następnie ustawiamy rozmiar naszego pola roboczego (naszej wizytówki). Standardowe rozmiary to 85×55 i 90×50 mm. W tym kroku dodajemy spady zgodnie z wytycznymi drukarni (w tym przypadku 2mm) i klikamy „Utwórz”. Tryb kolorów musimy ustawić na CMYK

Opcjonalnie

Jeżeli potrzebujemy dwie strony wizytówki. Przed rozpoczęciem pracy nad etapie tworzenia dokumentu klikamy „więcej ustawień” a następnie w oknie, które się pojawi w polu „ilość obszarów roboczych” wpisujemy „2” i klikamy „Utwórz dokument”

Krok 3

Po utworzeniu dokumentu zobaczymy białe pole robocze z czerwonymi liniami dookoła na którym projektujemy swoją wizytówkę. Czerwone linie to spady. Na spadzie powinny się pojawić wszystkie elementy, które na wydrukowanej wizytówce chcemy, aby „dochodziły do krawędzi”.

Krok 4

Jeżeli mamy już projekt wizytówki. Zaznaczamy całość (ctrl+a) a następnie wybieramy tekst > zamień na krzywe. To jest ważny krok przed wysłaniem pliku do druku. Uwaga: Przed wykonaniem tego kroku zapisz swój plik z edytowalną warstwą tekstu.

Krok 5

Plik zapisujemy jako PDF i wysyłamy w takiej formie do drukarni

Jak przygotować wizytówkę do druku?

To jak powinien być przygotowany projekt do druku powinno być opisane w specyfikacji przygotowania do druku w drukarni do której wysyłamy swój projekt. Mamy pewne zasady, które są niezmienne takie jak choćby spad czy też margines wewnętrzny. Standardowe wizytówki możemy spotkać w dwóch rozmiarach 90×50 mm oraz 85×55 mm.

Co to spad?

Najprościej pisząc jest  to obszar naszej wizytówki, który wychodzi poza obszar końcowego wydruku. W przypadku wizytówki 1,5 mm – 3 mm spadu w zupełności wystarczy. Jednakże ile faktycznie spadu jest  potrzebne przy przygotowaniu wizytówki do druku powinno być opisane w specyfikacji technicznej drukarni.

Po co margines?

Margines wewnętrzny dotyczy wszystkich elementów istotnych takich jak np: teksty. To jaki margines potrzebny jest przy wizytówce często również jest opisana w specyfikacji technicznej w drukarni. Ja osobiście preferuję duże marginesy jest to w mojej ocenie estetyczne, gdy treści są znacząco odsunięte od krawędzi druku. Z reguły 5 mm marginesu wewnętrznego powinno wystarczyć. Ja rekomenduję minimum 10mm ;-).

Projekt to nie wszystko!

W przeciwieństwie do projektów graficznych, które udostępniamy w internecie projekty do druku możemy również dotknąć. W odbiorze naszego projektu uczestniczą nie tylko zmysły wzroku jak to jest w przypadku projektów internetowych, ale również zmysł dotyku.  Żaden z tych zmysłów nie jest mniej lub bardziej ważny i oba odgrywają istotną rolę w odbiorze.

W przypadku druku wizytówki istotne jest to na jakim rodzaju oraz na jakiej grubości papierze wydrukujemy nasz projekt.  Standardową grubością papieru do wydruku wizytówek jest 300g oraz 350g. Jeśli chodzi o rodzaj papieru standardem jest papier kredowy mat lub błysk.

Grubość papieru

Poza standardowymi grubościami papieru obecnie na rynku w zależności od drukarni w jakiej drukujemy mamy do wyboru bardzo duży wachlarz grubości papieru na którym możemy wydrukować swoją wizytówkę. Jeżeli potrzebujemy standardowej grubości wizytówkę , nie chcemy wydawać dużych pieniędzy na realizację zamówienia druku to możemy postawić na papier 350g, który jest wystarczającej grubości.

Rodzaj papieru

Pomijając papier kredowy, który jest standardem w druku wizytówek. Na rynku mamy obecnie bardzo dużą możliwość jeżeli chodzi o wybór papieru. Papier ozdobny o różnych fakturach powierzchni i kolorze, papiery barwione w masie, papier o fakturze filcu czy też papier typu multiloft (papier bardzo gruby, składający się z 3 warstw). Ponadto wizytówkę możemy wydrukować na plastiku (PVC), na przezroczystym materiale, na papierze ekologicznym, a to wszystko to tylko część możliwości jakie dają nam dzisiejsze technologie w druku.

Jak widzisz to co zaprojektujesz w programie graficznym to tylko część pracy projektowej. Kolejna część to wybór podłoża na jakim będziemy drukować swój projekt. Często wystarczy krótki napis na czarnym tle, a materiał druku i uszlachetnienie „zrobi już robotę za nas”… No właśnie uszlachetnienie druku. Co to takiego?

Jak możemy „uszlachetnić” wydruk wizytówki?

Popularnym uszlachetnieniem wizytówki jest folia Soft Skin z lakierem wybiórczym (UV 3D wybiórczy). Takie uszlachetnienie sprawi, że wybrane elementy na naszej wizytówce będą pokryte folią matową lub błyszczącą, a pozostała część wizytówki będzie pokryta folią soft skin. Wizytówkę możemy pokryć po całości folią matową lub błyszczącą, możemy dodać złocenia, srebrzenia, dodać zaokrąglenia czy nawet dodać informację zaszyte w NFC.

Wizytówka z folią Soft Skin z UV 3D
Wizytówka na papierze multiloft

Kompleksowe rozwiązania
od projektu do druku

Nie wiesz jak, nie masz czasu, albo potrzebujesz pomocy w wyborze najlepszego rozwiązania dla Ciebie?  Potrzebujesz kompleksowego rozwiązania od projektu graficznego po wybór odpowiedniego rodzaju druku i drukarni.

Projekt Wizytówki
299 zł netto*

Konsultacje oraz pomoc w wyborze najlepszego rozwiązania oraz pomoc w procesie zamówienia
druku – w cenie.

* do ceny należy doliczyć koszt druku

Porozmawiajmy!
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments